De most lépjünk ettől a képtől egy nagyot előre, tágítsuk ki lehetőségeink határát és ismerkedjünk meg a zöldtetőkkel.
A zöldtetők kialakítása komoly szakértelmet itényel. Létrehozásuk során többféle szigetelő- és védőréteg segítségével óvják az épület födémszerkezetét a csapadék és a növények gyökérzetének károsító hatásaitól. Ezekre a rétegekre kerül a telepíteni kívánt növények életterét biztosító termőréteg.
A zöldtetőknek több típusa létezik.
Az un. extenzív zöldtető esetében a növényeket 5-10 cm vastag földrétegben ültetik el.
A zöldtetőknek több típusa létezik.
Az un. extenzív zöldtető esetében a növényeket 5-10 cm vastag földrétegben ültetik el.
Ebből kifolyólag kisebb gyökérzetű, ellenálló, szárazságtűrő, minimális ápolási igényű növények, főként fűfélék, réti virágok és pozsgások jöhetnek szóba az ültetés során.
Ehhez képest is egy újabb, még nagyobb lépést jelentenek a félintenzív és az intenzív zöldtetők. Ez esetben már igazi, a tetőn kialakított kertekről beszélhetünk, amik más kertekhez hasonlóan rendszeres gondozást, öntözést igényelnek.
A vastagabb termőrétegnek köszönhetően ide már kisebb bokrok, fák is ültethetők, sőt akár kisebb kerti tó is létesíthető, ágyások, utak, padok telepíthetők.
A zöldtetők városökológiai szempontból jó néhány kedvező tulajdonsággal rendelkeznek. Amellett, hogy élhetőbbé teszik a környezetünket, a nagyvárosok zajának tompításában is szerepet játszanak.
A telepített növényeknek köszönhetően gondoskodnak a friss levegőről, hasznosítják az esővizet, mérsékelve a városi csatornahálózat megterheltségét. Változatos növényzetük révén új életteret biztosítanak számos rovarnak, bogárnak, pillangóknak és madárnak.
Télen szigetelik az épületeket, csökkentve a fűtési költséget, nyáron pedig természetes módon hűvösen tartják a lakást. A vidéki környezetben alkalmazott zöldtetők révén pedig a házak jobban beleolvadnak a tájba.
:)
:)
Az ismeretanyag forrása: